100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI POLSKIlogo

ZWIEDZANIE JAGIELLONKI

Uczniowie kl. 6 B i dwie uczennice kl. 4 D 10 października mieli niecodzienną okazję zwiedzenia niedostępnych dla zwykłych czytelników pomieszczeń Biblioteki Jagiellońskiej. Zwiedziliśmy od środka stary i nowy gmach BJ – czytelnie, magazyny, klinikę papieru, serwerownię. Można było zobaczyć księgi inwentarzowe, zbiory specjalne i fascynujący zmechanizowany system wypożyczania książek.

PAŹDZIERNIK – MIESIĄC BIBLIOTEK

* Miesiąc Bibliotek rozpoczęliśmy „Męskim czytaniem” – wystawą książek dla chłopców, nie tylko z okazji  Dnia Chłopaka

*Uczniowie Koła Biblioteki zaprojektowali okładki wybranych przez siebie książek. Ich prace można oglądać na wystawie w holu.

*W klasie 2 b rozpoczęty został cykl zajęć „Spotkania z książką”. Jako pierwszą przeczytaliśmy książkę J.Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Następnie uczniowie wykonali swoje własne fantastyczne skarpetki, które można podziwiać w holu i w czytelni.

SPOSÓB NA HISTORIĘ

„Sposób na historię – tworzymy lapbooki”  to konkurs literacki dla klas 2 – 8. Zadaniem uczniów jest przeczytanie wybranej książki z historii Polski i na jej podstawie wykonanie lapbooka. Bardzo cieszy fakt, że do konkursu zgłosiło się aż 42 uczniów, co może świadczyć o tym, że uczniowie cenią czytanie wartościowych książek i poznawanie historii. Przy okazji biblioteka wzbogaciła się o 30 nowych książek historycznych.

PODZIĘKOWANIE

Dziękuję wszystkim Rodzicom za wspieranie biblioteki szkolnej poprzez dary książek dla uczniów.

Szczególnie dziękuję w imieniu swoim i uczniów WYDAWNICTWU OTWARTEMU za przekazanie książek dla młodzieży, które wzbogaciły księgozbiór biblioteki szkolnej, umożliwiając

uczniom sięganie po dobrą i najnowszą literaturę.

Polecane dla młodzieży:

REPLIKA – Lauren Oliver

To niesamowita powieść nie tylko pod względem porywającej fabuły. Nigdy nie czytałam podobnie skonstruowanej książki. Z jednej strony możemy przeczytać o replice Lirze, która wychowuje się w ośrodku na wyspie. Walczy tam z tajemnicza chorobą, jak każdy inny podopieczny. Czy to dlatego ludzie spoza jej świata nazywają ich potworami? Czy to z tego powody lekarze traktują ich jak króliczki doświadczalne? I skąd się wzięło to wspomnienie o kolorowym kubeczku i ta blizna nad brwią, inna niż wszystkie?

Z drugiej strony możemy śledzić historię Gemmy. Nienawidzona w szkole przez to, że w dzieciństwie chorowała i jest otyła. Kiedy przyjaciółka proponuje jej wyjazd na Florydę, Gemma jest zachwycona. Jednak jej rodzice nie chcą się zgodzić, po tym jak ktoś wrzucił im przez okno maskę Frankensteina. Czy ma to związek z wiecznym brakiem uwagi rodziców? A może chodzi o nią? Czy to się wiąże z jej przeszłością? A może z pracą ojca? Dziewczyna postanawia wyruszyć i dowiedzieć się prawdy.

Dwie dziewczyny, dwa światy, jedna zapierająca w piersiach historia.

Olga S.

MILION ODSŁON TASH – Kathryn Ormsbee

Natasha to nastolatka, która uwielbia czytać, a jej ulubiony pisarz to Lew Tołstoj. Cytaty z jego książek i plakaty z jego zdjęciami porozwieszane są po całym jej pokoju. Z tej miłości powstał śmiały plan – razem z paczka przyjaciół Tash chce stworzyć serial internetowy „Nieszczęśliwe Rodziny” na podstawie książki „Anna Karenina”.

Nikt nie może uwierzyć, gdy projekt zyskuje ogromną popularność. Ilość subskrybentów i followersów na YouTubie i Twitterze rośnie z każdą chwilą. GIF-y, fanarty, propozycje wywiadów to jednak nie wszystko. Hejterzy nie śpią. Czy przyjaciele poradzą sobie ze związanymi z tym problemami? Czy nominacja do najważniejszej nagrody Vlogerów to będzie największy sukces, czy porażka? Ale nie tylko w wirtualnym świecie zdarzają się problemy. Czytając książkę obserwujemy zmagania się bohaterów z niełatwą rzeczywistością. Razem z nimi zadajemy sobie pytania: „Kim jestem”, „w co wierzę „ i  „dlaczego”. Czy Tash odważy się na miłość w realu? Czy udźwignie ciężar sławy? Czy spełni marzenia?

Olga S.

CZERWONA KRÓLOWA – Victoria Aveyard

Poznaj historię Mare, pozornie zwyczajnej dziewczyny z
problemami, która okazuje się mieć wyjątkowe i nadzwyczajne umiejętności…

Pierwszy tom „Czerwona Królowa”, noszący taki sam tytuł jak seria – to niezwykła fantastyka dla młodzieży. W bibliotece można wypożyczyć 3 książki serii. Wkrótce ukaże się finałowy tom „Wojenna burza”.

W październiku podczas Targów Książki – 28.10.2018, będzie można osobiście spotkać się z autorką bestsellerowej serii pt. „Czerwona Królowa” -Victorią Aveyard.

BIBLIOTEKA:

Biblioteka stanowi centrum informacyjne i medialne w szkole.

Z biblioteki mogą korzystać uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły. Można tu wypożyczyć książki, odnaleźć potrzebne informacje, poczytać czasopisma, odrobić lekcje.

Tutaj mają miejsce wystawy i imprezy czytelnicze, spotkania autorskie a także konkursy. Jednym z nich jest Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, organizowany w naszej szkole co roku.

Raz w roku uczniom wyróżniającym się w czytaniu książek przyznawane są złote i srebrne karty czytelnika.

W sprawnym działaniu biblioteki pomagają uczniowie – łącznicy z biblioteką, którzy również prowadzą akcję czytania młodszym kolegom wybranych przez siebie książek.

Regulamin Biblioteki
Regulamin Wypożyczania i udostępniania Podręczników