Biblioteka

Biblioteka stanowi centrum informacyjne i medialne w szkole.
Z biblioteki mogą korzystać uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły. Można tu wypożyczyć książki, odnaleźć potrzebne informacje, poczytać czasopisma, odrobić lekcje.
Tutaj mają miejsce wystawy i imprezy czytelnicze, spotkania autorskie a także konkursy. Jednym z nich jest Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, organizowany w naszej szkole co roku.
Raz w roku, po pierwszym semestrze, uczniom wyróżniającym się w czytaniu książek przyznawane są złote karty czytelnika.
W sprawnym działaniu biblioteki pomagają uczniowie z Koła  biblioteki.

Nowe zasady korzystania z biblioteki w czasie  EPIDEMII COVID-19

Zasady-korzystania-z-biblioteki

i nowe godziny otwarcia biblioteki:

poniedziałek 7:45 – 14:15
wtorek 7:30 – 14:15
środa (8:00 – 14:15  dzień wewnętrzny)
czwartek 8:00 – 12:00
piątek 7:30 – 14:00

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

PAŹDZIERNIK – MIESIĄC BIBLIOTEK

Październik to miesiąc Bibliotek. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs „ZACZYTANI” dla uczniów klas 4-8. Konkurs miał na celu promowanie czytelnictwa i rozbudzanie wśród uczniów pasji czytelniczych.

Zadaniem uczniów było m.in. przedstawienie listy ulubionych książek, wytypowanie książki, która powinna znaleźć się w kanonie lektur i krótka recenzja ostatnio przeczytanej książki.

Spośród 15 uczestników konkursu jury wyłoniło 5 laureatów, których prace wyróżniały się sporą ilością podanych przykładów książek, ciekawymi argumentami i bogatym stylem wypowiedzi pisemnej.

Laureatami konkursu zostali: Vanessa Poeckh z kl.5 b, Dorota Ślizowska z kl. 5 b, Maria Riess z kl.6 b,  Małgorzata Gruszkowska z kl.6 c i Marcel Kloc z kl. 6 c

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wspaniałej pasji jaką są książki i rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

 

 

 

Narodowe Czytanie 2020

W sobotę 5 września odbyła się akcja wspólnego czytania, a wybraną książką była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Kto jeszcze nie czytał warto sięgnąć po to dzieło polskiej literatury. W naszej szkole to lektura w klasie 8.

ROK SZKOLNY 2019/2020

 Zachęcam do czytania online. Poniżej propozycje stron gdzie można znaleźć darmowe książki, szczególnie lektury. 

Biblioteka Wolne Lektury  https://wolnelektury.pl/

Lektury  https://lektury.gov.pl/

Podręczniki   https://epodreczniki.pl/

Chmura Czytania  http://www.chmuraczytania.pl/

Gorąco polecam również profil Krakowa Miasta Literatury UNESCO – https://www.facebook.com/KrakowMiastoLiteraturyUNESCO/  który proponuje dzieciom m.in. „Czytanie na śniadanie”.  

#biblioteka – 8 maja – DZIEŃ BIBLIOTEK I BIBLIOTEKARZA – świętujemy i czytamy.

Trwa Tydzień Bibliotek, w związku z tym  zachęcam do skorzystania ze zbiorów największej w Polsce biblioteki cyfrowej POLONA. Można tu znaleźć m.in. rękopisy, najstarsze polskie książki drukowane, stare elementarze, książki dla dzieci czy dawne poradniki. Zasoby są dostępne na stronie https://polona.pl/.

Nasza wirtualna biblioteczka stworzona razem z uczniami Koła Biblioteki

Książki w sieci

– to książki, które podczas czasu zamkniętych szkół wpadły nam w ręce, zaintrygowały, pozwoliły się przeczytać. To nie są książki, które gdzieś tam można znaleźć wirtualnie ale istnieją na prawdę, przeczytaliśmy je  i o nich piszemy.

 

– Nowe przygody Cwaniaczka w nowej książce „Totalna demolka”. Ciekawe czy nasze „szkolne cwaniaczki” noszą maseczki:)

2 książki, mega tajemnicze i mroczne zagadki. Nie masz pojęcia co może wydarzyć się już na następnej stronie.

 

 

– „Dziewczynka z atramentu i gwiazd” – Wyspa Moya, Zapomniane Ziemie i dziewczynka, która rysuje mapy – piękna, pełna przygód książka, do końca zaskakuje i trzyma w napięciu.

 

 

„Dalej niż niebo, Ty i wszechświat” – a zamiast opisu cytat z książki: „Za każdym razem, kiedy patrzymy na ODLEGŁĄ GALAKTYKĘ, oglądamy ją taką, jaka była DAWNO TEMU. Okazuje się, że Gwiezdne wojny od początku miały rację.”

 

 

„Książka za książkę” – akcja wymiany książek została przeprowadzona 9 stycznia z inicjatywy Filipa z kl. 7 b i przy zaangażowaniu uczniów koła biblioteki. Uczniowie mogli wymienić się swoimi, często nawet nowymi książkami. Akcja spodobała się uczniom i być może zorganizujemy ją jeszcze raz przed wakacjami.

Nikola z klasy 4 C zdobyła tytuł Mistrza Czytania

Nasi uczniowie co roku biorą udział w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.  W tym roku uczennica klasy 4 C Nikola Borczyńska zachwyciła komisję konkursową zdobywając tytuł Mistrza Czytania.

Gratulujemy Nikoli !!!

 

„PODRÓŻE PO LITERATURZE”

  to zajęcia w roku szkolnym 2019/2020 prowadzone w ramach programu „Klub Podróżnika” w szkolnym projekcie pt. „Otwieramy się na świat ” (program Erasmus). Zajęcia obejmują uczniów z klas 4-8 należących do Koła Biblioteki.

 

 

 

 

 

7. Książkowe podróże

Nie możemy teraz podróżować to czytajmy książki, które mogą być „bramą do odkrywania innych światów”. Polecam stronę przygotowaną przez CzasDzieci o książkach podróżniczych dla dzieci:

https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,1501855d.html

 

6. Świat Literatury Kobiecej

Z okazji Dnia Kobiet uczniowie koła biblioteki przygotowali mapę myśli – ŚWIAT LITERATURY KOBIECEJ, czyli wszystko to, co kojarzy się naszym młodym czytelnikom ze światem książek dla dziewczyn i o dziewczynach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Czy pisarzom potrzebne są podróże?

Uczennice klasy 5 C: Małgosia, Jagoda, Amelka i Ania przeprowadziły wywiad z Panem Mateuszem – pisarzem i nauczycielem języka polskiego. Temat dotyczył podróży, a treść wywiadu pokazuje zdjęcie.

4. Dzień Pluszowego Misia – uczniowie ze starszych klas czytają młodszym uczniom

 Z tej okazji uczniowie z klasy 5 i 6 czytali książkę A.A.Milne „Kubuś Puchatek” uczniom w klasach drugich. Janek, Natalia i Marta pięknie przeczytali fragment tekstu z podziałem na role. Na koniec na pamiątkę każdy uczeń w klasie drugiej otrzymał krótki fragment z książki i rysunek Kubusia Puchatka z Prosiaczkiem do wklejenia do zeszytu.

3. TARGI KSIĄŻKI – „Przegląd współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży”

Jak co roku 24 października wybraliśmy się na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Zwiedzając i oglądając, wykonywaliśmy zadania, na przykład szukaliśmy nowości książkowych dla dzieci i młodzieży. Każdy mógł wybrać coś dla siebie, kupić najnowszą książkę i chwilkę zagrać w ciekawą grę.

K.Cz.

Jesteśmy blisko Nagrody Nobla:)

2. Warsztaty – ”Podróż z Adamem Bahdajem”

Warsztaty odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Wzięło w nich udział 11 uczniów z klas 5 C i 6 C. Warsztaty dotyczyły przede wszystkim książki Adama Bahdaja „Podróż za jeden uśmiech”.  Była to gra literacka, w czasie której uczniowie wykonywali szereg ciekawych i często zabawnych zadań: poznali biografię pisarza, ułożyli hasło kreatywnego autostopowicza, odnaleźli na mapie Polski miasta, które zwiedzili bohaterowie powieści, wyruszyli na wielkie grzybobranie. Korzystali przy tym ze słowników, Internetu oraz mogli zaglądać w różne zakamarki biblioteki. Na koniec zostawiliśmy 3 wiadomości w butelce dla przyszłych uczestników. Zwycięska grupa otrzymała w nagrodę książki.

1. POLSCY NOBLIŚCI

Cieszymy się wielce, że nasza polska pisarka – Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i gratulujemy.
W bibliotece można zobaczyć przykładowe dzieła wszystkich polskich literackich noblistów.

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

Pasowanie na czytelnika

Na początku lutego uczniowie klas pierwszych zostali czytelnikami szkolnej biblioteki. Uroczyste pasowanie na czytelnika odbyło się przy udziale Króla wszystkich Książek, Pippi Pończoszanki i Kota w butach. „Pierwszaki” wysłuchały „Próśb Książki”, odpowiadali na pytania – zagadki i na końcu złożyli przyrzeczenie.

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

W ostatnich dniach stycznia, jak co roku odbył się w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania. Jury wyłoniło 4 finalistów z poszczególnych grup wiekowych, którzy będą reprezentować naszą szkołę w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania. Są to: Piotr Barcentewicz, Nikola Borczyńska, Piotr Guratowski i Karolina Dura.

Wyróżnienie w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania zdobył Piotr Guratowski.

Gratulujemy!

Podziękowanie

Tuż przed Świętami czekała na nas miła niespodzianka – prezent, w postaci książek. Uczniowie SP 26 składają ogromne podziękowania WYDAWNICTWU OTWARTEMU za przekazanie bibliotece szkolnej wielu nowych książek dla dzieci , m.in. o misiu Paddingtonie, Mikołajku, Bolku i Lolku, oraz książek dla młodzieży. Każdy znajdzie wśród tych pozycji coś dla siebie.

Jeszcze raz dziękujemy!          czytelnicy

NPRCZ

W listopadzie nasza szkoła, a konkretnie biblioteka otrzymała masę książek w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA. Można wypożyczać i czytać – w święta, ferie i długie zimowe wieczory. Każdy znajdzie coś dla siebie.         Zapraszamy!

SPOTKANIE Z RAFAŁEM KOSIKIEM

W ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci uczniowie z koła Biblioteki uczestniczyli w spotkaniu z Rafałem Kosikiem. Jest to autor znanych powieści science- fiction dla dorosłych i młodzieży. Najbardziej znany jest z serii książek „Felix, Net i Nika”, a także dla nieco młodszych  „Amelia i Kuba”. Spotkanie było między innymi o najnowszej książce „Felix, Net i Nika oraz koniec świata jaki znamy”. Autor  zdradził kilka wątków i poruszył temat survivalu, który też wiąże się z fabułą. Po spotkaniu do pana Kosika ustawiła się długa kolejka po autografy i zdjęcia.

Przed spotkaniem mogliśmy podziwiać oryginalne, duże obrazy służące jako ilustracje do książki „Poczet Królowych Polskich” A.Kaszuby-Dębskiej.

Nina

     

SPOSÓB NA HISTORIĘ

„Sposób na historię – tworzymy lapbooki”  to konkurs literacki dla klas 2 – 8. Zadaniem uczniów było przeczytanie wybranej książki z historii Polski i na jej podstawie wykonanie lapbooka.
W konkursie wzięło udział ok. 40 uczniów, którzy wykonali piękne i ciekawe lapbooki, wśród nich znalazły się prawdziwe perełki nagrodzone dyplomami uznania.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

         

.


      

Regulamin Biblioteki
Regulamin Wypożyczania i udostępniania Podręczników