Biblioteka

Z ZIELONEJ PÓŁKI

„Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” jest pierwszą częścią 15-tomowej serii (która w całości znajduje się w bibliotece szkolnej) napisanej przez Rafała Kosika.

Książka opowiada o trójce przyjaciół – uczniów 1 klasy gimnazjum, którzy rozwiązują arcytrudną sprawę szajki złoczyńców okradających banki w niesamowity sposób. Pozornie nieważne wydarzenia prowadzą na 50 piętro Silver Tower. Tam wszystko się rozwiąże ostatecznie. A może nie?

Warto sięgnąć po kolejne części serii, żeby się przekonać. Duchy, skarby, sztuczne inteligencje, przyjaźń. Jak to wszystko połączyć z szarą codziennością i utrzymać w tajemnicy?

Olga


Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Dzień 25 marca to Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto zostało po raz pierwszy zorganizowane w 2003 roku z inicjatywy członków angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego.

Z tej okazji 1 kwietnia zaprosiliśmy wszystkich chętnych uczniów do wspólnej zabawy. Gandalf rozdawał uczniom na przerwach karty gry czytelniczej, na której należało zaznaczyć symbole fragmentów książki Bractwo Pierścienia opowiadające o urodzinach Bilbo Bagginsa. Podczas lekcji Gandalf razem z elfami w młodszych klasach czytali zagadki z Hobbita.

Pasowanie na czytelnika

Na początku lutego uczniowie klas pierwszych zostali czytelnikami szkolnej biblioteki. Uroczyste pasowanie na czytelnika odbyło się przy udziale Króla wszystkich Książek, Pippi Pończoszanki i Kota w butach. „Pierwszaki” wysłuchały „Próśb Książki”, odpowiadali na pytania – zagadki i na końcu złożyli przyrzeczenie.

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

W ostatnich dniach stycznia, jak co roku odbył się w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania. Jury wyłoniło 4 finalistów z poszczególnych grup wiekowych, którzy będą reprezentować naszą szkołę w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania. Są to: Piotr Barcentewicz, Nikola Borczyńska, Piotr Guratowski i Karolina Dura.

Wyróżnienie w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania zdobył Piotr Guratowski.

Gratulujemy!

Podziękowanie

Tuż przed Świętami czekała na nas miła niespodzianka – prezent, w postaci książek. Uczniowie SP 26 składają ogromne podziękowania WYDAWNICTWU OTWARTEMU za przekazanie bibliotece szkolnej wielu nowych książek dla dzieci , m.in. o misiu Paddingtonie, Mikołajku, Bolku i Lolku, oraz książek dla młodzieży. Każdy znajdzie wśród tych pozycji coś dla siebie.

Jeszcze raz dziękujemy!          czytelnicy

NPRCZ

W listopadzie nasza szkoła, a konkretnie biblioteka otrzymała masę książek w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA. Można wypożyczać i czytać – w święta, ferie i długie zimowe wieczory. Każdy znajdzie coś dla siebie.         Zapraszamy!

SPOTKANIE Z RAFAŁEM KOSIKIEM

W ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci uczniowie z koła Biblioteki uczestniczyli w spotkaniu z Rafałem Kosikiem. Jest to autor znanych powieści science- fiction dla dorosłych i młodzieży. Najbardziej znany jest z serii książek „Felix, Net i Nika”, a także dla nieco młodszych  „Amelia i Kuba”. Spotkanie było między innymi o najnowszej książce „Felix, Net i Nika oraz koniec świata jaki znamy”. Autor  zdradził kilka wątków i poruszył temat survivalu, który też wiąże się z fabułą. Po spotkaniu do pana Kosika ustawiła się długa kolejka po autografy i zdjęcia.

Przed spotkaniem mogliśmy podziwiać oryginalne, duże obrazy służące jako ilustracje do książki „Poczet Królowych Polskich” A.Kaszuby-Dębskiej.

Nina

     

TARGI KSIĄŻKI W KRAKOWIE

26 października wybraliśmy się na Targi Książki w Krakowie. Nie sposób było w tym ogromie stoisk i książek zobaczyć wszystko co chcieliśmy, ale sporo nowości udało się znaleźć, spotkać autorów książek i chwilkę zagrać w ciekawą grę.

SPOSÓB NA HISTORIĘ

„Sposób na historię – tworzymy lapbooki”  to konkurs literacki dla klas 2 – 8. Zadaniem uczniów było przeczytanie wybranej książki z historii Polski i na jej podstawie wykonanie lapbooka.
W konkursie wzięło udział ok. 40 uczniów, którzy wykonali piękne i ciekawe lapbooki, wśród nich znalazły się prawdziwe perełki nagrodzone dyplomami uznania.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

         

ZWIEDZANIE JAGIELLONKI

Uczniowie kl. 6 B i dwie uczennice kl. 4 D 10 października mieli niecodzienną okazję zwiedzenia niedostępnych dla zwykłych czytelników pomieszczeń Biblioteki Jagiellońskiej. Zwiedziliśmy od środka stary i nowy gmach BJ – czytelnie, magazyny, klinikę papieru, serwerownię. Można było zobaczyć księgi inwentarzowe, zbiory specjalne i fascynujący zmechanizowany system wypożyczania książek.

    

PAŹDZIERNIK – MIESIĄC BIBLIOTEK

* Miesiąc Bibliotek rozpoczęliśmy „Męskim czytaniem” – wystawą książek dla chłopców, nie tylko z okazji  Dnia Chłopaka

*Uczniowie Koła Biblioteki zaprojektowali okładki wybranych przez siebie książek. Ich prace można oglądać na wystawie w holu.

*W klasie 2 b rozpoczęty został cykl zajęć „Spotkania z książką”. Jako pierwszą przeczytaliśmy książkę J.Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Następnie uczniowie wykonali swoje własne fantastyczne skarpetki, które można podziwiać w holu i w czytelni.


PODZIĘKOWANIE

Dziękuję wszystkim Rodzicom za wspieranie biblioteki szkolnej poprzez dary książek dla uczniów.

Szczególnie dziękuję w imieniu swoim i uczniów WYDAWNICTWU OTWARTEMU za przekazanie książek dla młodzieży, które wzbogaciły księgozbiór biblioteki szkolnej, umożliwiając

uczniom sięganie po dobrą i najnowszą literaturę.

 

Polecane dla młodzieży:

              REPLIKA – Lauren Oliver

To niesamowita powieść nie tylko pod względem porywającej fabuły. Nigdy nie czytałam podobnie skonstruowanej książki. Z jednej strony możemy przeczytać o replice Lirze, która wychowuje się w ośrodku na wyspie. Walczy tam z tajemnicza chorobą, jak każdy inny podopieczny. Czy to dlatego ludzie spoza jej świata nazywają ich potworami? Czy to z tego powody lekarze traktują ich jak króliczki doświadczalne? I skąd się wzięło to wspomnienie o kolorowym kubeczku i ta blizna nad brwią, inna niż wszystkie?

Z drugiej strony możemy śledzić historię Gemmy. Nienawidzona w szkole przez to, że w dzieciństwie chorowała i jest otyła. Kiedy przyjaciółka proponuje jej wyjazd na Florydę, Gemma jest zachwycona. Jednak jej rodzice nie chcą się zgodzić, po tym jak ktoś wrzucił im przez okno maskę Frankensteina. Czy ma to związek z wiecznym brakiem uwagi rodziców? A może chodzi o nią? Czy to się wiąże z jej przeszłością? A może z pracą ojca? Dziewczyna postanawia wyruszyć i dowiedzieć się prawdy.

Dwie dziewczyny, dwa światy, jedna zapierająca w piersiach historia.

Olga S.

               MILION ODSŁON TASH – Kathryn Ormsbee

         

Natasha to nastolatka, która uwielbia czytać, a jej ulubiony pisarz to Lew Tołstoj. Cytaty z jego książek i plakaty z jego zdjęciami porozwieszane są po całym jej pokoju. Z tej miłości powstał śmiały plan – razem z paczka przyjaciół Tash chce stworzyć serial internetowy „Nieszczęśliwe Rodziny” na podstawie książki „Anna Karenina”.

Nikt nie może uwierzyć, gdy projekt zyskuje ogromną popularność. Ilość subskrybentów i followersów na YouTubie i Twitterze rośnie z każdą chwilą. GIF-y, fanarty, propozycje wywiadów to jednak nie wszystko. Hejterzy nie śpią. Czy przyjaciele poradzą sobie ze związanymi z tym problemami? Czy nominacja do najważniejszej nagrody Vlogerów to będzie największy sukces, czy porażka? Ale nie tylko w wirtualnym świecie zdarzają się problemy. Czytając książkę obserwujemy zmagania się bohaterów z niełatwą rzeczywistością. Razem z nimi zadajemy sobie pytania: „Kim jestem”, „w co wierzę „ i  „dlaczego”. Czy Tash odważy się na miłość w realu? Czy udźwignie ciężar sławy? Czy spełni marzenia?

Olga S.

           CZERWONA KRÓLOWA – Victoria Aveyard

Poznaj historię Mare, pozornie zwyczajnej dziewczyny z
problemami, która okazuje się mieć wyjątkowe i nadzwyczajne umiejętności…

Pierwszy tom „Czerwona Królowa”, noszący taki sam tytuł jak seria – to niezwykła fantastyka dla młodzieży. W bibliotece można wypożyczyć 3 książki serii. Wkrótce ukaże się finałowy tom „Wojenna burza”.


BIBLIOTEKA:

Biblioteka stanowi centrum informacyjne i medialne w szkole.

Z biblioteki mogą korzystać uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły. Można tu wypożyczyć książki, odnaleźć potrzebne informacje, poczytać czasopisma, odrobić lekcje.

Tutaj mają miejsce wystawy i imprezy czytelnicze, spotkania autorskie a także konkursy. Jednym z nich jest Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, organizowany w naszej szkole co roku.

Raz w roku, po pierwszym semestrze, uczniom wyróżniającym się w czytaniu książek przyznawane są złote i srebrne karty czytelnika.

W sprawnym działaniu biblioteki pomagają uczniowie z Koła  biblioteki.

Regulamin Biblioteki
Regulamin Wypożyczania i udostępniania Podręczników