Biblioteka

Biblioteka stanowi centrum informacyjne i medialne w szkole.
Z biblioteki mogą korzystać uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły. Można tu wypożyczyć książki, odnaleźć potrzebne informacje, poczytać, odrobić lekcje.
Tutaj mają miejsce wystawy i imprezy czytelnicze, spotkania autorskie, a także konkursy. Jednym z nich jest Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, organizowany w naszej szkole co roku.
Raz w roku, po pierwszym semestrze, uczniom wyróżniającym się w czytaniu książek przyznawane są złote karty czytelnika.
W sprawnym działaniu biblioteki pomagają uczniowie z Koła  biblioteki.

Jak skontaktować się z Facebookiem? Kontakt z FB » Kontakt z FB » Chat

facebook.com/Biblioteka-SP-26-w-Krakowie

 

ROK SZKOLNY 2021/2022

Biblioteka jest czynna w godzinach: 

poniedziałek 7:30 – 14:00
wtorek 7:30 – 14:00
środa dzień wewnętrzny 
czwartek 7:45 – 13:45
piątek 7:45 – 12:45

ZASADY-KORZYSTANIA-z-BIBLIOTEKI-w-czasie-epidemii

 

CZYTANIE MA MOC

W tym roku szkolnym klasy 2 będą brały udział w wyjątkowych spotkaniach z książkami, które pozwolą im odkryć moc czytania książek. 

Biblioteka szkolna przystąpiła do programu „Czytanie ma moc”, który będzie realizowany w klasach 2b i 2c.

Więcej na stronie:

Czytanie ma moc

 

 FESTIWAL LEMA W KRAKOWIE – BOMBA MEGABITOWA

Jednym z wielu wydarzeń był wykład „Stanisław Lem i Papcio Chmiel w kosmosie”, który prowadził ze swojego domu w Kalifornii Artur Chmielewski. Jego ojciec, czyli Papcio Chmiel, jak również Stanisław Lem inspirowali tego przyszłego inżyniera NASA. 

My też mogliśmy uczestniczyć w tym niezwykle interesującym wydarzeniu, słuchając ciekawostek o pracy w NASA, czy przyszłych planach podboju kosmosu. 

Dużo szczęścia miał Mikołaj z kl.6, który spośród naprawdę wielu chętnych osób na sali,  mógł osobiście zadać pytanie Panu Chmielewskiemu. A pytanie brzmiało:

„Co Pan uważa za sensowniejsze: kolejny wyścig kosmiczny na Marsa, czy kolonizację Księżyca, na który wysłaliśmy już człowieka?”.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM WALDEMAREM CICHONIEM

Spotkanie z Panem Cichoniem odbyło się on-line dla uczniów klas 1-3. 

Pan Cichoń jest autorem cyklu książek o kocie Cukierku, czyli lektury szkolnej „Cukierku, ty łobuzie!”. Autor opowiadał o książkach, pasji pisarskiej , a na koniec odpowiedział na pytania przygotowane przez naszych uczniów.

Ogromne podziękowania dla Wydawnictwa Żwakowskiego za to wspaniałe spotkanie i książki podarowane bibliotece szkolnej.

 

 

 

KONKURS – „BAJKI ROBOTÓW”

Z okazji Światowego Dnia Książki odbył się w naszej szkole konkurs „Bajki robotów” – projekt okładki. Prace konkursowe można oglądać w czytelni i przed wejściem do biblioteki.

Wyniki konkursu:

klasy 1-3:

1 miejsce: Piotr J. 2c

2 miejsce: Aleksander Sz. 2b

3 miejsce: Wojciech F. 3c

klasy 4-8:

1 miejsce: Maja K. 8c

2 miejsce: Jan W. 5c oraz Miłosz K. 6c

3 miejsce: Stefania Sz. 7b

Gratulacje!

My Region’s Heritage – Dziedzictwo mojego regionu

Nowy międzynarodowy projekt na platformie eTwinning, prowadzony ze szkołą z Olsztyna. Co wiesz o miejscu, w którym mieszkasz? Jak wiele ciekawych historycznie i kulturalnie miejsc możesz znaleźć wokół siebie? Projekt pozwala uczniom na poznanie historii i dziedzictwa kulturalnego swojego regionu, również na poznanie istotnych historycznie i kulturalnie miejsc innych regionów.

Patroni 2021 roku:

Jeszcze w listopadzie zeszłego roku Sejm ustanowił patronów na rok 2021, są to:
Krzysztof Kamil Baczyński (100. rocznica urodzin poety)
Stanisław Lem (100. rocznica urodzin pisarza)
Cyprian Kamil Norwid (200. rocznica urodzin poety)
kard. Stefan Wyszyński (40. rocznica śmierci i 120. urodzin)
Tadeusz Różewicz (100. rocznica urodzin)

Postanowiono także, że 2021 będzie rokiem Konstytucji 3 Maja.

THE PLACE WHERE WE LIVE – Miejsce, w którym mieszkam

To nowy projekt w naszej szkole prowadzony przez uczniów koła biblioteki wspólnie ze szkołą z Turcji. W ramach projektu eTwinning powstała  prezentacja w PowerPoint „Miejsce, w którym mieszkam” , a także dwa kalendarze. 

THE-PLACE-WHERE-WE-LIVE

kalendarz-Vidan

rejestracja-projektu

 

ANGIELSKA BIBLIOTECZKA

Dzięki udziałowi w programie Erasmus nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o ciekawe, oryginalne książki w języku angielskim. Poza tzw. ”readersami”, czyli uproszczonymi lekturami są książki w oryginale. Na przykład: „Anne of Green Gables”, „The Lion, the Witch and the Wardrobe”, „Horrid Henry” czy „Star Wars”. Czytanie książek to też świetny sposób do nauki języka angielskiego.

Akcja Czytaj PL 2020 

 Przez cały listopad można sięgać za darmo po książki z akcji Czytaj Pl. Dostępnych jest 12 książek, w tym jedna dla młodych miłośników fantastyki – książka Pauliny Hendel „Strażnik”.

Więcej na stronie – 

http://akcja.czytajpl.pl/

PAŹDZIERNIK – MIESIĄC BIBLIOTEK

Październik to miesiąc Bibliotek. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs „ZACZYTANI” dla uczniów klas 4-8. Konkurs miał na celu promowanie czytelnictwa i rozbudzanie wśród uczniów pasji czytelniczych.

Zadaniem uczniów było m.in. przedstawienie listy ulubionych książek, wytypowanie książki, która powinna znaleźć się w kanonie lektur i krótka recenzja ostatnio przeczytanej książki.

Spośród 15 uczestników konkursu jury wyłoniło 5 laureatów, których prace wyróżniały się sporą ilością podanych przykładów książek, ciekawymi argumentami i bogatym stylem wypowiedzi pisemnej.

Laureatami konkursu zostali: Vanessa Poeckh z kl.5 b, Dorota Ślizowska z kl. 5 b, Maria Riess z kl.6 b,  Małgorzata Gruszkowska z kl.6 c i Marcel Kloc z kl. 6 c

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wspaniałej pasji jaką są książki i rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

 

 

 

Narodowe Czytanie 2020

W sobotę 5 września odbyła się akcja wspólnego czytania, a wybraną książką była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Kto jeszcze nie czytał warto sięgnąć po to dzieło polskiej literatury. W naszej szkole to lektura w klasie 8.

ROK SZKOLNY 2019/2020

 Zachęcam do czytania online. Poniżej propozycje stron gdzie można znaleźć darmowe książki, szczególnie lektury. 

Biblioteka Wolne Lektury  https://wolnelektury.pl/

Lektury  https://lektury.gov.pl/

Podręczniki   https://epodreczniki.pl/

Chmura Czytania  http://www.chmuraczytania.pl/

Gorąco polecam również profil Krakowa Miasta Literatury UNESCO – https://www.facebook.com/KrakowMiastoLiteraturyUNESCO/  który proponuje dzieciom m.in. „Czytanie na śniadanie”.  

#biblioteka – 8 maja – DZIEŃ BIBLIOTEK I BIBLIOTEKARZA – świętujemy i czytamy.

Trwa Tydzień Bibliotek, w związku z tym  zachęcam do skorzystania ze zbiorów największej w Polsce biblioteki cyfrowej POLONA. Można tu znaleźć m.in. rękopisy, najstarsze polskie książki drukowane, stare elementarze, książki dla dzieci czy dawne poradniki. Zasoby są dostępne na stronie https://polona.pl/.

Nasza wirtualna biblioteczka stworzona razem z uczniami Koła Biblioteki

Książki w sieci

– to książki, które podczas czasu zamkniętych szkół wpadły nam w ręce, zaintrygowały, pozwoliły się przeczytać. To nie są książki, które gdzieś tam można znaleźć wirtualnie ale istnieją na prawdę, przeczytaliśmy je  i o nich piszemy.

 

 

„Książka za książkę” – akcja wymiany książek została przeprowadzona 9 stycznia z inicjatywy Filipa z kl. 7 b i przy zaangażowaniu uczniów koła biblioteki. Uczniowie mogli wymienić się swoimi, często nawet nowymi książkami. Akcja spodobała się uczniom i być może zorganizujemy ją jeszcze raz przed wakacjami.

Nikola z klasy 4 C zdobyła tytuł Mistrza Czytania

Nasi uczniowie co roku biorą udział w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.  W tym roku uczennica klasy 4 C Nikola Borczyńska zachwyciła komisję konkursową zdobywając tytuł Mistrza Czytania.

Gratulujemy Nikoli !!!

 

„PODRÓŻE PO LITERATURZE”

  to zajęcia w roku szkolnym 2019/2020 prowadzone w ramach programu „Klub Podróżnika” w szkolnym projekcie pt. „Otwieramy się na świat ” (program Erasmus). Zajęcia obejmują uczniów z klas 4-8 należących do Koła Biblioteki.

 

 

 

 

 

6. Książkowe podróże

Nie możemy teraz podróżować to czytajmy książki, które mogą być „bramą do odkrywania innych światów”. Polecam stronę przygotowaną przez CzasDzieci o książkach podróżniczych dla dzieci:

https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,1501855d.html

 

 

 

5. Czy pisarzom potrzebne są podróże?

Uczennice klasy 5 C: Małgosia, Jagoda, Amelka i Ania przeprowadziły wywiad z Panem Mateuszem – pisarzem i nauczycielem języka polskiego. Temat dotyczył podróży, a treść wywiadu pokazuje zdjęcie.

4. Dzień Pluszowego Misia – uczniowie ze starszych klas czytają młodszym uczniom

 Z tej okazji uczniowie z klasy 5 i 6 czytali książkę A.A.Milne „Kubuś Puchatek” uczniom w klasach drugich. Janek, Natalia i Marta pięknie przeczytali fragment tekstu z podziałem na role. Na koniec na pamiątkę każdy uczeń w klasie drugiej otrzymał krótki fragment z książki i rysunek Kubusia Puchatka z Prosiaczkiem do wklejenia do zeszytu.

3. TARGI KSIĄŻKI – „Przegląd współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży”

Jak co roku 24 października wybraliśmy się na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Zwiedzając i oglądając, wykonywaliśmy zadania, na przykład szukaliśmy nowości książkowych dla dzieci i młodzieży. Każdy mógł wybrać coś dla siebie, kupić najnowszą książkę i chwilkę zagrać w ciekawą grę.

K.Cz.

Jesteśmy blisko Nagrody Nobla:)

2. Warsztaty – ”Podróż z Adamem Bahdajem”

Warsztaty odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Wzięło w nich udział 11 uczniów z klas 5 C i 6 C. Warsztaty dotyczyły przede wszystkim książki Adama Bahdaja „Podróż za jeden uśmiech”.  Była to gra literacka, w czasie której uczniowie wykonywali szereg ciekawych i często zabawnych zadań: poznali biografię pisarza, ułożyli hasło kreatywnego autostopowicza, odnaleźli na mapie Polski miasta, które zwiedzili bohaterowie powieści, wyruszyli na wielkie grzybobranie. Korzystali przy tym ze słowników, Internetu oraz mogli zaglądać w różne zakamarki biblioteki. Na koniec zostawiliśmy 3 wiadomości w butelce dla przyszłych uczestników. Zwycięska grupa otrzymała w nagrodę książki.

1. POLSCY NOBLIŚCI

Cieszymy się wielce, że nasza polska pisarka – Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i gratulujemy.
W bibliotece można zobaczyć przykładowe dzieła wszystkich polskich literackich noblistów.

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

Pasowanie na czytelnika

Na początku lutego uczniowie klas pierwszych zostali czytelnikami szkolnej biblioteki. Uroczyste pasowanie na czytelnika odbyło się przy udziale Króla wszystkich Książek, Pippi Pończoszanki i Kota w butach. „Pierwszaki” wysłuchały „Próśb Książki”, odpowiadali na pytania – zagadki i na końcu złożyli przyrzeczenie.

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

W ostatnich dniach stycznia, jak co roku odbył się w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania. Jury wyłoniło 4 finalistów z poszczególnych grup wiekowych, którzy będą reprezentować naszą szkołę w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania. Są to: Piotr Barcentewicz, Nikola Borczyńska, Piotr Guratowski i Karolina Dura.

Wyróżnienie w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania zdobył Piotr Guratowski.

Gratulujemy!

Podziękowanie

Tuż przed Świętami czekała na nas miła niespodzianka – prezent, w postaci książek. Uczniowie SP 26 składają ogromne podziękowania WYDAWNICTWU OTWARTEMU za przekazanie bibliotece szkolnej wielu nowych książek dla dzieci , m.in. o misiu Paddingtonie, Mikołajku, Bolku i Lolku, oraz książek dla młodzieży. Każdy znajdzie wśród tych pozycji coś dla siebie.

Jeszcze raz dziękujemy!          czytelnicy

NPRCZ

W listopadzie nasza szkoła, a konkretnie biblioteka otrzymała masę książek w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA. Można wypożyczać i czytać – w święta, ferie i długie zimowe wieczory. Każdy znajdzie coś dla siebie.         Zapraszamy!

SPOTKANIE Z RAFAŁEM KOSIKIEM

W ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci uczniowie z koła Biblioteki uczestniczyli w spotkaniu z Rafałem Kosikiem. Jest to autor znanych powieści science- fiction dla dorosłych i młodzieży. Najbardziej znany jest z serii książek „Felix, Net i Nika”, a także dla nieco młodszych  „Amelia i Kuba”. Spotkanie było między innymi o najnowszej książce „Felix, Net i Nika oraz koniec świata jaki znamy”. Autor  zdradził kilka wątków i poruszył temat survivalu, który też wiąże się z fabułą. Po spotkaniu do pana Kosika ustawiła się długa kolejka po autografy i zdjęcia.

Przed spotkaniem mogliśmy podziwiać oryginalne, duże obrazy służące jako ilustracje do książki „Poczet Królowych Polskich” A.Kaszuby-Dębskiej.

Nina

     

SPOSÓB NA HISTORIĘ

„Sposób na historię – tworzymy lapbooki”  to konkurs literacki dla klas 2 – 8. Zadaniem uczniów było przeczytanie wybranej książki z historii Polski i na jej podstawie wykonanie lapbooka.
W konkursie wzięło udział ok. 40 uczniów, którzy wykonali piękne i ciekawe lapbooki, wśród nich znalazły się prawdziwe perełki nagrodzone dyplomami uznania.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

         

.


      

Regulamin-Biblioteki-Szkolnej

REGULAMIN-WYPOŻYCZANIA-I-UDOSTĘPNIANIA-PODRĘCZNIKÓW

Skip to content