Biblioteka stanowi centrum informacyjne i medialne w szkole.
Z biblioteki mogą korzystać uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły. Można tu wypożyczyć książki, odnaleźć potrzebne informacje, poczytać czasopisma, odrobić lekcje.
Tutaj mają miejsce wystawy i imprezy czytelnicze, spotkania autorskie a także konkursy. Jednym z nich jest Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, organizowany w naszej szkole co roku.
Raz w roku, po pierwszym semestrze, uczniom wyróżniającym się w czytaniu książek przyznawane są złote karty czytelnika.
W sprawnym działaniu biblioteki pomagają uczniowie z Koła  biblioteki.

ROK SZKOLNY 2019/2020

„PODRÓŻE PO LITERATURZE”

to zajęcia w roku szkolnym 2019/2020 prowadzone w ramach programu „Klub Podróżnika” w szkolnym projekcie pt. „Otwieramy się na świat ” (program Erasmus). Zajęcia obejmują uczniów z klas 4-8 należących do Koła Biblioteki.

3. TARGI KSIĄŻKI – „Przegląd współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży”

Jak co roku 24 października wybraliśmy się na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Zwiedzając i oglądając, wykonywaliśmy zadania, na przykład szukaliśmy nowości książkowych dla dzieci i młodzieży. Każdy mógł wybrać coś dla siebie, kupić najnowszą książkę i chwilkę zagrać w ciekawą grę.

K.Cz.

Jesteśmy blisko Nagrody Nobla:)

2. Warsztaty – ”Podróż z Adamem Bahdajem”

Warsztaty odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Wzięło w nich udział 11 uczniów z klas 5 C i 6 C. Warsztaty dotyczyły przede wszystkim książki Adama Bahdaja „Podróż za jeden uśmiech”.  Była to gra literacka, w czasie której uczniowie wykonywali szereg ciekawych i często zabawnych zadań: poznali biografię pisarza, ułożyli hasło kreatywnego autostopowicza, odnaleźli na mapie Polski miasta, które zwiedzili bohaterowie powieści, wyruszyli na wielkie grzybobranie. Korzystali przy tym ze słowników, Internetu oraz mogli zaglądać w różne zakamarki biblioteki. Na koniec zostawiliśmy 3 wiadomości w butelce dla przyszłych uczestników. Zwycięska grupa otrzymała w nagrodę książki.

1. POLSCY NOBLIŚCI

Cieszymy się wielce, że nasza polska pisarka – Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i gratulujemy.
W bibliotece można zobaczyć przykładowe dzieła wszystkich polskich literackich noblistów.

ROK SZKOLNY 2018/2019

Pasowanie na czytelnika

Na początku lutego uczniowie klas pierwszych zostali czytelnikami szkolnej biblioteki. Uroczyste pasowanie na czytelnika odbyło się przy udziale Króla wszystkich Książek, Pippi Pończoszanki i Kota w butach. „Pierwszaki” wysłuchały „Próśb Książki”, odpowiadali na pytania – zagadki i na końcu złożyli przyrzeczenie.

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

W ostatnich dniach stycznia, jak co roku odbył się w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania. Jury wyłoniło 4 finalistów z poszczególnych grup wiekowych, którzy będą reprezentować naszą szkołę w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania. Są to: Piotr Barcentewicz, Nikola Borczyńska, Piotr Guratowski i Karolina Dura.

Wyróżnienie w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania zdobył Piotr Guratowski.

Gratulujemy!

Podziękowanie

Tuż przed Świętami czekała na nas miła niespodzianka – prezent, w postaci książek. Uczniowie SP 26 składają ogromne podziękowania WYDAWNICTWU OTWARTEMU za przekazanie bibliotece szkolnej wielu nowych książek dla dzieci , m.in. o misiu Paddingtonie, Mikołajku, Bolku i Lolku, oraz książek dla młodzieży. Każdy znajdzie wśród tych pozycji coś dla siebie.

Jeszcze raz dziękujemy!          czytelnicy

NPRCZ

W listopadzie nasza szkoła, a konkretnie biblioteka otrzymała masę książek w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA. Można wypożyczać i czytać – w święta, ferie i długie zimowe wieczory. Każdy znajdzie coś dla siebie.         Zapraszamy!

SPOTKANIE Z RAFAŁEM KOSIKIEM

W ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci uczniowie z koła Biblioteki uczestniczyli w spotkaniu z Rafałem Kosikiem. Jest to autor znanych powieści science- fiction dla dorosłych i młodzieży. Najbardziej znany jest z serii książek „Felix, Net i Nika”, a także dla nieco młodszych  „Amelia i Kuba”. Spotkanie było między innymi o najnowszej książce „Felix, Net i Nika oraz koniec świata jaki znamy”. Autor  zdradził kilka wątków i poruszył temat survivalu, który też wiąże się z fabułą. Po spotkaniu do pana Kosika ustawiła się długa kolejka po autografy i zdjęcia.

Przed spotkaniem mogliśmy podziwiać oryginalne, duże obrazy służące jako ilustracje do książki „Poczet Królowych Polskich” A.Kaszuby-Dębskiej.

Nina

SPOSÓB NA HISTORIĘ

„Sposób na historię – tworzymy lapbooki”  to konkurs literacki dla klas 2 – 8. Zadaniem uczniów było przeczytanie wybranej książki z historii Polski i na jej podstawie wykonanie lapbooka.
W konkursie wzięło udział ok. 40 uczniów, którzy wykonali piękne i ciekawe lapbooki, wśród nich znalazły się prawdziwe perełki nagrodzone dyplomami uznania.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

.