Wydarzenia 2016/2017 / Czas na Code Week 2016

Od 15 do 23 października 2016 r. odbywał się Europejski Tydzień Kodowania!

Code Week Polska był jego częścią i odbywał się w tym roku już po raz trzeci. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W ubiegłym roku w Polsce odbyło się ponad 300 wydarzeń promujących kodowanie.Warsztaty, szkolenia, debaty i różne inne wydarzenia, które odbywały się w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, także w Polsce, miały służyć zachęcaniu do nauki kreatywnego programowania. Tydzień Kodowania jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia, płci, etc. Każdy może zacząć się uczyć programowania i nabyć nowe kompetencje związane z kodowaniem.

W naszej szkole uczniowie też mieli szansę włączyć się do CodeWeek’a. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że kodowanie nie jest zarezerwowane dla wybranych i każdy może się go nauczyć.Pierwszymi zajęciami była Robotyka. Uczniowie pod nadzorem wykwalifikowanych instruktorów uczyli się programować roboty w systemie Lego WeDo 2. W kolejnych dniach uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w „Kodowaniu na dywanie”, czyli poprzez bardzo różnorodne zabawy poznawali podstawowe reguły kodowania offline. Ciekawostką dla dzieciaków było też to, że odtwarzanie zapisu muzycznego, gra w szachy czy nawet gra w „okręty” to nic innego jak kodowanie. Warty podkreślenia jest fakt, że zajęcia szachowe oraz Kółko Muzyczne działające w naszej szkole cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Podczas CodeWeek uczniowie stawiali swoje pierwsze kroki na platformie code.org, gdzie sami mogli się przekonać, że programowanie to umiejętność osiągalna też i dla nich. Mamy też i pierwsze sukcesy – Maurycy Juszczyk z kl.2a otrzymał certyfikat „Hour of code”. Poznaliśmy tajniki Scracha, nawet stworzyliśmy nasze wirtualne akwarium. Wszyscy dowiedzieliśmy się, że programujemy co dzień, nawet o tym nie wiedząc.

Mamy nadzieję, że ziarenko programowania zasialiśmy w głowach naszych uczniów i już niedługo będziemy mogli zbierać piękne plony.

Skip to content