Wydarzenia 2016/2017 / Spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza” w Teatrze Groteska

                     Dnia 23 marca 2017 roku wszystkie klasy szóste naszej szkoły wybrały się do Teatru”Groteska” w celu obejrzenia sztuki pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. Reżyserem musicalu jest Adolf Weltschek, a jego akcja toczy się w Avonlea pod koniec XIX wieku.

            Przedstawienie powstało na podstawie książki „Ania z Zielonego Wzgórza” autorstwa Lucy Maud Montgomery. Adaptacja nie jest jednak dosłowna ze względu na różnice w treści. Sztuka okazała się mimo to bardzo zabawna oraz dynamiczna.

            Gra aktorów bardzo mnie zaskoczyła – ich podejście do tematu z dużym humorem. Wśród aktorów najlepsze kreacje stworzyli odtwórcy głównych bohaterów, czyli Ani i Mateusza. Mateusz w książce był poważnym oraz małomównym człowiekiem, natomiast w sztuce stawał się wesoły i dowcipny.

            W niektórych momentach używano efektów specjalnych, np. dymu podczas przyjazdu pociągu. Występująca gra świateł dodawała emocji i blasku sztuce. Ciekawa muzyka zaś akcentowała ważne sceny i ożywiała akcję. Szczególnie piękny był śpiew Ani- najczęściej wyrażał jej obawy co do przyszłości. Prosta scenografia była dopasowana do wydarzeń prezentowanych w spektaklu.

            Według mnie przedstawienie to okazało się bardzo ciekawe. Sztuka bawiła i uczyła. Z wielką chęcią poszedłbym ponownie na podobny spektakl. Występ ten polecam każdemu, a zwłaszcza młodym ludziom, którym nie spodobała się książka po tym samym tyłem.

                                                                                              Gabriel Filipowicz z kl. VIa

Skip to content