Wydarzenia 2016/2017 / Charytatywne Słonioszycie

Sprawozdanie z warsztatów słonioszycia

            Dwudziestego siódmego kwietnia i czwartego maja 2017 w Szkole Podstawowej nr 26 w Krakowie odbyły się charytatywne warsztaty szycia słoni dla Fundacji „Słonie na Balkonie”, która wspiera dzieci w szpitalach psychiatrycznych. Na pomysł przeprowadzenia warsztatów wpadła Olga Sadurska z klasy 6A, opiekunką całego projektu była pani Anna Twardy. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas 4A, 5A i 6A oraz dwie osoby ze szkoły nr 4 w Krakowie.

            Podczas pierwszego spotkania, mimo ogromu materiałów, igieł i nici oraz zaangażowania wszystkich uczestników warsztatów, powstał tylko jeden słonik. Z tego powodu konieczne było zorganizowanie kolejnego słonioszycia, na które pani Anna Twardy przyniosła maszynę do szycia. Tym razem praca szła jak z płatka. Kilkunastu uczniów robiło wykroje, przyszywało oczka, wypychało słoniki, a pani Ania je precyzyjnie zszywała. Po czterech godzinach nieprzerwanej pracy powstało kilkanaście bardzo kolorowych, mięciutkich słoni. Do akcji dołączył Ośrodek Szkolno-Wychwawczy, w którym uczy mama naszej koleżanki Jagody Połczyńskiej. Tam podczas warsztatów kaletniczych uczniowie z niepełnosprawnościami uszyli 20 skórzanych słoników-breloczków.

            Szycie tych słoni było dla wszystkich wielką radością. Najważniejsze jednak, że dzieci w szpitalach psychiatrycznych będą miały koło siebie kolorowe zabawki uszyte specjalnie dla nich i z myślą o nich.

            Wykonane przytulanki i zawieszki wysłane zostały do fundacji Słonie Na Balkonie,  stamtąd dostaną się w rączki dzieci po traumie.

Olga Sadurska z kl. VI a- pomysłodawczyni akcji

Skip to content