Aktualności / Dziecko idzie do klasy pierwszej…

Drodzy Rodzice przyszłorocznych pierwszoklasistów!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem p. Urszuli Sajewicz-Radtke.

 

„Dziecko idzie do klasy pierwszej”

Dobre przygotowanie do podjęcia nauki w szkole pozwoli nie tylko zredukować lęk i niepokój dziecka, ale również nauczy je jak radzić sobie w trudnych sytuacjach zmiany. Początek roku szkolnego może być stresujący zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Oswojone jest mniej straszne
Jeszcze podczas wakacji rozmawiaj z swoim dzieckiem o tym, jak wygląda nauka w szkole. Jeśli masz taką możliwość odwiedź z dzieckiem szkołę, do której będzie chodziło. Dzięki temu, gdy zacznie się rok szkolny, ani Twój maluch, ani Ty nie będziecie się obawiać, że się zgubi w wielkim gmachu szkoły. Opowiedz, jak wyglądał Twój pierwszy rok w szkole i pokaż zdjęcia z pierwszej klasy.

Mów o szkole jak o nowej przygodzie, a nie ciężkiej pracy i obowiązku
Pozytywne nastawienie do nauki jest najważniejsze, więc nie strasz dziecka, ale opowiadaj o fascynujących rzeczach, jakich się nauczy. Entuzjazm do nauki sprawia, że dzieci chętniej uczą się również tych treści, które nie są dla nich pasjonujące. Nagrodą za naukę ma być satysfakcja dziecka, że nauczyło się czegoś nowego. Przyzwyczajaj dziecko, że jego praca będzie oceniania.

Samodzielność to podstawa
Pamiętaj, że Twoje dziecko będzie musiało radzić sobie bez Twojej pomocy przez kilka godzin w ciągu dnia. Dlatego dopilnuj, aby potrafiło:

-samodzielnie się przebrać na zajęcia wychowania fizycznego,

– poprosić o pomoc, gdy jej potrzebuje,

– pójść do toalety

–  znaleźć drogę do świetlicy

zawiązać sznurówki!!!!

Samodzielność to również przygotowywanie do odrabiania lekcji, podejmowania nowych obowiązków tj. pakowanie plecaka, wykonywanie poleceń i przynoszenie niezbędnych materiałów do szkoły. Pamiętaj – unikaj wyręczania dziecka, bo to w dłuższej perspektywie czasu odwróci się przeciwko Tobie.

Planowanie
Planowanie dnia sprawi, że po szkole Twoje dziecko będzie miało czas na zabawę. Umiejętność planowania jest przydatna przez całe życie, dlatego należy uczyć jej od najmłodszych lat. Na początku roku szkolnego warto wspólnie z dzieckiem zrobić plan dnia. Niech będzie duży i kolorowy, ozdobiony własnoręcznie przez dziecko. Na planie umieśćcie plan lekcji, ewentualne dodatkowe zajęcia, ale też czas na odrabianie pracy domowej, oglądanie telewizji, zabawę, posiłki i porę snu. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych dyskusji i przepychanek dotyczących tego, co i kiedy ma być zrobione.

Przygotuj z dzieckiem miejsce do pracy
Razem zaplanujcie przemeblowanie i zróbcie zakupy przyborów szkolnych. Niech Twoja pociecha aktywnie uczestniczy w przygotowaniach do rozpoczęcia nauki. Zadbaj o to, aby w miejscu gdzie będzie się uczyć nie było rozpraszających elementów, które będą przeszkadzały podczas odrabiania lekcji. Z pokoju dziecka wynieś komputer i telewizor – to niepotrzebni złodzieje czasu, którzy powodują, że nie masz kontroli nad tym, w co dziecko gra lub co ogląda.

Wspieraj swojego małego ucznia – tylko spokój Was uratuje
Zapewne ćwiczenia, które rozwiązuje Twoje dziecko wydają Ci się banalne. Podczas gdy ono siedzi nad nim od godziny, Ty zrobiłbyś je w 5 minut. Pamiętaj, że Twoim zadaniem nie jest wykonywanie pracy domowej za dziecko, ale wspieranie jego wysiłków w pokonywaniu trudności. Pamiętaj też, że Twój stan emocjonalny przekłada się na emocje Twojej pociechy. Jeśli się denerwujesz, sapiesz, pokrzykujesz, Twoje dziecko też się spina i przestaje myśleć, popełnia błędy. Podchodź do odrabiania lekcji ze spokojem. Na początku pomagaj mu planować pracę, ucz go jak się uczyć. Szukajcie razem sposobów, które pomogą dziecku opanować materiał. Pamiętaj, że pierwsze dni w szkole mogą być trudne dla dziecka. Może być rozdrażnione lub nieuważne. Rozmawiaj z nim o wydarzeniach szkolnych, pytaj i dawaj wsparcie. Warto zaangażować się w życie klasy. Będąc częścią życia szkoły będziesz mieć większe rozeznanie w sytuacji szkolnej Twojej córki czy syna.

Gdy coś Cię niepokoi
Pójście do szkoły to moment przełomowy w życiu każdego z nas. Obserwuj swoje dziecko, rozmawiaj z nauczycielami, ale też z samym dzieckiem o jego uczuciach, przemyśleniach i obawach. Jeśli zauważysz, że jego zachowanie zmieniło się po rozpoczęciu nauki np. gorzej sypia, mniej je, jest osowiałe lub pobudzone, nie lekceważ tych objawów. Poszukaj pomocy u profesjonalisty – bagatelizowanie nawet na pozór drobnych niepokojących sygnałów może w przyszłości doprowadzić do wystąpienia fobii szkolnej. Po pomoc możesz zwrócić się między innymi do specjalisty w poradni psychologiczno-pedagogicznej

Urszula Sajewicz-Radtke

 

Skip to content