Aktualności / Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

9 listopada odbyły się w naszej szkole obchody 100. rocznicy  odzyskania niepodległości przez Polskę. To niezwykłe święto naszej Ojczyzny mogliśmy przeżyć w sposób bardzo uroczysty, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Okolicznościową akademię wzbogacił wykład p. Romana Barana poświęcony historii odzyskania niepodległości oraz mężom stanu, a także montaż poetycko-muzyczny. Mogliśmy obejrzeć ciekawą prezentację i wysłuchać pięknych recytacji  utworów Adama Mickiewicza i Władysława Broniewskiego, przygotowanych przez Jana Żółtko, Kacpra Kąkolewskiego, Olafa Podskoczy, Filipa Błądzińskiego. Nie mogło również zabraknąć wspólnego śpiewania pieśni legionowych czy patriotycznego rapu w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego „Cztery ósme” i niezastąpionej Uli Strzebońskiej.

Jednak gwoździem programu był udział w Akcji „Rekord dla Niepodległej” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W tym celu dokładnie o godzinie 11:11 stanęliśmy na baczność na szkolnym boisku, a w górę popłynął z głębi naszych serc „Mazurek Dąbrowskiego”. We wspólnym śpiewie połączyliśmy się z tysiącami polskich szkół, to była niezwykle wzruszająca chwila, bo przywodziła na myśl bohaterstwo naszych przodków i pozwoliła nam poczuć dumę narodową.

Następnie przyszedł czas na wspólne „Zdjęcie dla Niepodległej” – niezwykłe, niebanalne, radosne, bo na ten moment staliśmy się wszyscy jednym wielkim, biało-czerwonym sercem bijącym dla Polski, naszej Ojczyzny… Zresztą obejrzyjcie efekty sami!

Ten niezwykły dzień zakończyliśmy tanecznym akcentem. Gdy tylko z głośnika popłynęły dźwięki poloneza W. Kilara, ruszyliśmy w korowodzie za pierwszą parą – panią dyrektor Krystyną Luks i panem Rafałem Sztramkowskim. Polonez na blisko 200 par! Tego jeszcze jeszcze nie było na szkolnym boisku! Czwórki, ósemki, mijanka i tunel wykonywane pod dyktando wodzirejów- pani Moniki Żak oraz pana Macieja Babeckiego to był istny majstersztyk.

Czyż nasza Ojczyzna nie zasłużyła na takie radosne świętowanie?:)

 

Skip to content