Aktualności / „Ronja-córka zbójnika” – klasy czwarte w Teatrze „Groteska”

10 grudnia 2019r. w Teatrze „Groteska” uczestniczyłem wraz z klasą w spektaklu pt. „Ronja – córka zbójnika”. Widowisko wyreżyserował Daniel Arbaczewski na podstawie książki Astrid Lindgren.

Akcja przedstawienia toczy się w lesie i na zamku. Wydarzenia opowiadają o córce zbójnika – Ronji, jej ojcu Matcie i innych zbójcach. Głównymi bohaterami są: Mat, Ronja i jej ukochany Birk, który należy do innej zbójeckiej rodziny. Te dwa rody kłóciły się ze sobą od lat, dlatego młodzi kochankowie musieli uciekać do niedźwiedziej groty. Dzięki wielkiej miłości Ronji do swojego ojca i Birka udało się jej pogodzić skłócone rodziny.

Według mnie fabuła sztuki teatralnej nie była porywająca, dlatego że na scenie niewiele się działo, a przedstawienie nie miało morału. Mimo to nastrój widowiska był pogodny. Moim zdaniem, najlepszymi aktorami były osoby grające Ronję i Birka, ponieważ ich gra była bardzo wiarygodna. Nie potrafię ocenić, kto wypadł najgorzej. W sztuce rzadko występowała muzyka, jedynie po to, aby wywołać odpowiedni nastrój. Natomiast scenograf i kostiumolog zaskakująco dobrze wykonali swoją pracę, scenografia była oszczędna ale pomysłowa, bo była mobilna i miała wiele różnych zastosowań. Kostiumy dobrze dobrano. Gra świateł bardzo wzbogaciła spektakl, ponieważ zastosowane cienie powodowały różnorodne złudzenia optyczne. Każdy aktor posiadał dodatkowe źródło światła Dzięki temu widzowie mieli wrażenie większej dynamiki. Nie dostrzegłem efektów specjalnych podczas przedstawienia.

Zarówno ja, jak i publiczność, dobrze oceniliśmy spektakl, o czym świadczyły gromkie brawa. Uważam, że warto obejrzeć tę sztukę ze względu na dobrą grę aktorów. Szczególnie polecam ją uczniom w moim wieku. Uprzedzę ich jednak, że akcja przedstawienia jest dość powolna.

Mikołaj Wróbel, kl.4B

 

Skip to content