Aktualności / Sprawozdanie z wyjścia klas 7B i 7C do Teatru Bagatela

22 lutego 2023 roku wybraliśmy się do Teatru Bagatela na warsztaty z czytania „Pana Tadeusza”, którym przewodniczył aktor teatru Piotr Urbaniak.
Zebraliśmy się w szkole o godzinie 9:00 i po sprawdzeniu obecności udaliśmy się w kierunku teatru. Weszliśmy do budynku, zostawiliśmy nasze rzeczy w szatni i zajęliśmy nasze miejsca.
Na początku prowadzący poprosił kogoś z zebranych o przyjście na scenę. Wybrana osoba przeczytała fragment utworu z wulgaryzmem! Zupełnie się tego po naszym wieszczu nie spodziewaliśmy. Dowiedzieliśmy się, że słowo to zostało wprowadzone celowo. Po przełamaniu pierwszych lodów przeszliśmy do konkretów: ustaliliśmy wiek bohaterów (Tadeusza, Zosi, Hrabiego i Telimeny) oraz to, że epopeja pisana jest trzynastozgłoskowcem (z wyjątkiem Epilogu, który jest pisany jedenastozgłoskowcem). Kiedy to omówiliśmy, potrzebowaliśmy już chwili odpoczynku.

Po przerwie przeszliśmy do budowy trzynastozgłoskowca. Zostaliśmy podzieleni na grupy i dostaliśmy fragmenty utworu. Tekst mieliśmy podzielić średniówkami, które należy umieszczać zawsze po 7. sylabie. Następnie (według numerów przydzielonych grupom) wychodziliśmy na scenę i czytaliśmy nasz podzielony tekst, uwzględniając przy tym średniówki i przerzutnie. Okazało się, że wielu z nas ma aktorski talent! Na koniec podziękowaliśmy prowadzącemu oklaskami. Odebraliśmy swoje rzeczy i wróciliśmy tramwajem do szkoły.
Według mnie warto było iść na tę wycieczkę, ponieważ dowiedzieliśmy się wielu przydatnych rzeczy, których mogliśmy użyć podczas pracy z lekturą na języku polskim.

Adam Zając, kl.7b

Skip to content