Aktualności / „Świetliczaki na tropie … przysłów ” –IV edycja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego

W roku szkolnym 2023-2024 nasza świetlica wzięła udział w projekcie „Akademia Świetlicowa. Świetliczaki na tropie…przysłów”, którego organizatorem było Wydawnictwo SUKURS, reprezentowane przez redakcję miesięcznika ” Świetlica w szkole” oraz „Biblioteka w szkole”.
Celem projektu było wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości ucznia, uwrażliwienie na piękno otaczającego świata, rozwijanie wiedzy o świecie, ciekawości i umiejętności, zdolności manualnych, kreatywności, współpracy w grupie, uatrakcyjnienie zajęć. Udział w projekcie dał również możliwość promocji naszej szkoły możliwość współpracy między placówkami w całej Polsce, które również brały udział w projekcie, wzajemne inspirowanie się. W czwartej edycji uczniowie zapoznawali się ze znaczeniem poszczególnych przysłów i powiedzeń.
Były to takie przysłowia jak:
1. Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka.
2. Kiedy wrzesień, to już jesień, wtedy jabłek pełna kieszeń.
3. Po burzy zawsze wychodzi słońce.
4. Wybierać się jak sójka za morze.
5. Twardy orzech do zgryzienia.
6. Na świętego Andrzeja, dziewkom z wróżby nadzieja.
7. Aksamity i atłasy nie dodają okrasy.
8. Gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem.
9. Znać kota po pazurach.
10. Kłamstwo ma krótkie nogi.
11. Jedna jaskółka wiosny nie czyni.
12. Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.
Udział wzięło 13 uczniów z kl. III b i III c. Wykorzystując różne metody i techniki (zajęcia plastyczne, praktyczne różne gry, oglądowe: filmy, prezentacje, metody aktywizujące: burza mózgów, krzyżówki, karty pracy, praca w grupach, słowne: pogadanki, zagadki itd.) pracy zrealizowaliśmy 12 wymaganych tematów z listy zadań objętych regulaminem. Zadania były bardzo różnorodne Dokonania przedstawiane były na stronie internetowej szkoły w zakładce świetlica . Część prac wywieszona była na tablicy w świetlicy. Na zakończenie dostaliśmy certyfikat za udział w projekcie. Uczniowie dostali także dyplom i upominek.
Skip to content