Przełom września i października upłynął w naszej świetlicy pod znakiem Meksyku.
Świetliczaki rozpoczęły realizację projektu „Świetliczaki na tropie… ludzi z pasją”.
Pierwszą bohaterką cyklu była Frida Kahlo – meksykańska malarka, pasjonująca się sztuką, gotowaniem, podróżami oraz kolekcjonowaniem rozmaitych przedmiotów.
Uczniowie, dzięki przygotowanej prezentacji, poznali wiele ciekawostek z życia artystki, którą cechowały odwaga, wytrwałość, kreatywność i ogromna miłość do sztuki. Obejrzeli jej twórczość – nie tylko słynne autoportrety, lecz także obrazy przedstawiające martwą naturę. Zainspirowani dziełami Fridy, wykonali własne prace plastyczne, wykorzystując farby i suche pastele.
Podczas kolejnych zajęć rozmawialiśmy o kolekcjonowaniu różnych przedmiotów, takich jak monety, książki, pocztówki czy znaczki. Uczniowie przygotowali ilustracje przedstawiające swoje zbiory i opisali, co i dlaczego lubią kolekcjonować.
Następnie przenieśliśmy się w podróż po kraju Fridy Kahlo – Meksyku. Podczas prezentacji uczniowie poznali wiele ciekawostek o położeniu kraju, jego roślinności i zwierzętach, a także wysłuchali i poznali historię meksykańskiego hymnu. Dowiedzieli się, na czym polega kult zmarłych w Meksyku, kim są Mariachi, na jakich instrumentach grają i jak się ubierają. W rytm meksykańskiej muzyki uczniowie wykonali własne sombrero z talerzyków, kubeczków i kolorowych pomponów.
Zwieńczeniem meksykańskiego bloku tematycznego były zajęcia kulinarne. Po krótkiej pogadance o kuchni meksykańskiej – jej charakterystycznych smakach i popularnych potrawach – uczniowie przygotowali wspólnie burrito, quesadillas, salsę z taco oraz guacamole z nachosami. Mieli też okazję spróbować soku z kaktusa!
To były pełne barw, smaków i muzyki dni, które pozwoliły naszym świetliczakom poznać kulturę Meksyku w sposób ciekawy i angażujący.






