Aktualności / „Niepodległość zaczęła się w Podgórzu”

„Niepodległość zaczęła się w Podgórzu” – 30 października 2023r. poczet sztandarowy  uczestniczył w obchodach 105. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Uroczystość upamiętniająca bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków walczących o wolną i niepodległą Polskę miała miejsce od godz.  11.00 na Placu Niepodległości. Na program składało się:

  • powitanie gości oraz krótka informacja o wydarzeniu
  • odczytanie rysu historycznego
  • sygnał trąbkowy a następnie wywieszenie / zmiana flagi
  • odśpiewanie hymnu państwowego
  • wystąpienia przedstawicieli władz dzielnicy i miasta
  • ślubowanie Strażników Miejskich
  • złożenie kwiatów pod pomnikiem
  • koncert pieśni patriotycznej

W uroczystości brał udział Prezydent Miasta, Jacek Majchrowski.

 

Antoni Stawarz, inicjator akcji oswobodzenia Krakowa był żołnierzem, kapitanem Wojska Polskiego, w czasach I wojny światowej porucznikiem armii austro-węgierskiej. W 1918 r. stworzył w wojsku organizację spiskową. 30 października żołnierze pod jego dowództwem opanowali dworzec kolejowy w Płaszowie. Dzień po powstaniu kapitan Stawarz z żołnierzami zajął austriackie koszary w Podgórzu, a następnie cały Kraków. Dla uczczenia tego wydarzenia co roku na Placu Niepodległości odbywają się uroczystości z udziałem ludności Podgórza i władz miejskich.

 

Skip to content