Biblioteka

Biblioteka stanowi centrum informacyjne i medialne w szkole.
Z biblioteki mogą korzystać uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły. Można tu wypożyczyć książki, odnaleźć potrzebne informacje, poczytać, odrobić lekcje.
Tutaj mają miejsce wystawy i imprezy czytelnicze, spotkania autorskie, a także konkursy. Jednym z nich jest Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, organizowany w naszej szkole co roku.
Raz w roku, po pierwszym semestrze, uczniom wyróżniającym się w czytaniu książek przyznawane są złote karty czytelnika.
W sprawnym działaniu biblioteki pomagają uczniowie z Koła  biblioteki.

Jak skontaktować się z Facebookiem? Kontakt z FB » Kontakt z FB » Chat

facebook.com/Biblioteka-SP-26-w-Krakowie

 

Katalog online Biblioteki:   https://m001041.molnet.mol.pl/

Instrukcja-korzystania-z-katalogu-MOL-NET

 

 

 

ROK SZKOLNY 2022/2023

Biblioteka jest czynna w godzinach: 

poniedziałek 7:15 – 13:15
wtorek 7:15 – 15:15
środa dzień wewnętrzny 
czwartek 11:15 – 16:15
piątek 7:15 – 13:15

 

W tym roku szkolnym wyjątkowo nie będą przyznawane złote karty czytelnika.

 

 

Wyjście na Targi Książki

25 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to mnóstwo książek, a zwłaszcza nowości, ale nie tylko. Oto kilka ciekawostek zebranych przez uczennice z klasy 8 C:

  • Można tu spotkać dużo ciekawych osób, m.in. youtuberów, np. Zuzię z Zaksiążkowanych, z którą zrobiliśmy sobie selfie. Spotkaliśmy też Nelę Małą Reporterkę, która już wcale nie jest mała i z uśmiechem rozdawała autografy. Pan Marek Kamiński natomiast ciekawie opowiadał o swoich podróżach.
  • Jest to bardzo interesująca impreza, z około 305 stoisk każdy znajdzie coś dla siebie (od książek, gier po nawet torby i skarpetki)
  • Co najważniejsze jest mnóstwo nowości, promocji i panuje ta niezwykła atmosfera:)

 

CZYTANIE MA MOC

W tym roku szkolnym kolejny raz bierzemy udział  w wyjątkowych spotkaniach z książkami, które pozwalają na odkrywanie mocy czytania książek. 

Jest to program „Czytanie ma moc”, który będzie  realizowany w tym roku w klasach trzecich.

 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

17 listopada w szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania, wyjątkowo w tym roku tylko dla klas 1-3.

I miejsce zajęła Kornelia z kl. 1c, II miejsce ex aequo Patrycja z kl.a i  Miłosz z kl. 3c, a III miejsce- Hania z kl. 3a

Kornelka z kl. 1C dzielnie i z uśmiechem reprezentowała naszą szkołę w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej przeczytała fragment książki G. Kasdepke „Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu”.

 

 

 

 

 

FESTIWAL LEMA W KRAKOWIE – BOMBA MEGABITOWA

Jednym z wielu wydarzeń był wykład „Stanisław Lem i Papcio Chmiel w kosmosie”, który prowadził ze swojego domu w Kalifornii Artur Chmielewski. Jego ojciec, czyli Papcio Chmiel, jak również Stanisław Lem inspirowali tego przyszłego inżyniera NASA. 

My też mogliśmy uczestniczyć w tym niezwykle interesującym wydarzeniu, słuchając ciekawostek o pracy w NASA, czy przyszłych planach podboju kosmosu. 

Dużo szczęścia miał Mikołaj z kl.6, który spośród naprawdę wielu chętnych osób na sali,  mógł osobiście zadać pytanie Panu Chmielewskiemu. A pytanie brzmiało:

„Co Pan uważa za sensowniejsze: kolejny wyścig kosmiczny na Marsa, czy kolonizację Księżyca, na który wysłaliśmy już człowieka?”.

ROK SZKOLNY 2020/2021

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM WALDEMAREM CICHONIEM

Spotkanie z Panem Cichoniem odbyło się on-line dla uczniów klas 1-3. 

Pan Cichoń jest autorem cyklu książek o kocie Cukierku, czyli lektury szkolnej „Cukierku, ty łobuzie!”. Autor opowiadał o książkach, pasji pisarskiej , a na koniec odpowiedział na pytania przygotowane przez naszych uczniów.

Ogromne podziękowania dla Wydawnictwa Żwakowskiego za to wspaniałe spotkanie i książki podarowane bibliotece szkolnej.

 

 

 

KONKURS – „BAJKI ROBOTÓW”

Z okazji Światowego Dnia Książki odbył się w naszej szkole konkurs „Bajki robotów” – projekt okładki. Prace konkursowe można oglądać w czytelni i przed wejściem do biblioteki.

Wyniki konkursu:

klasy 1-3:

1 miejsce: Piotr J. 2c

2 miejsce: Aleksander Sz. 2b

3 miejsce: Wojciech F. 3c

klasy 4-8:

1 miejsce: Maja K. 8c

2 miejsce: Jan W. 5c oraz Miłosz K. 6c

3 miejsce: Stefania Sz. 7b

Gratulacje!

My Region’s Heritage – Dziedzictwo mojego regionu

Nowy międzynarodowy projekt na platformie eTwinning, prowadzony ze szkołą z Olsztyna. Co wiesz o miejscu, w którym mieszkasz? Jak wiele ciekawych historycznie i kulturalnie miejsc możesz znaleźć wokół siebie? Projekt pozwala uczniom na poznanie historii i dziedzictwa kulturalnego swojego regionu, również na poznanie istotnych historycznie i kulturalnie miejsc innych regionów.

Patroni 2021 roku:

Jeszcze w listopadzie zeszłego roku Sejm ustanowił patronów na rok 2021, są to:
Krzysztof Kamil Baczyński (100. rocznica urodzin poety)
Stanisław Lem (100. rocznica urodzin pisarza)
Cyprian Kamil Norwid (200. rocznica urodzin poety)
kard. Stefan Wyszyński (40. rocznica śmierci i 120. urodzin)
Tadeusz Różewicz (100. rocznica urodzin)

Postanowiono także, że 2021 będzie rokiem Konstytucji 3 Maja.

THE PLACE WHERE WE LIVE – Miejsce, w którym mieszkam

To nowy projekt w naszej szkole prowadzony przez uczniów koła biblioteki wspólnie ze szkołą z Turcji. W ramach projektu eTwinning powstała  prezentacja w PowerPoint „Miejsce, w którym mieszkam” , a także dwa kalendarze. 

THE-PLACE-WHERE-WE-LIVE

kalendarz-Vidan

rejestracja-projektu

 

ANGIELSKA BIBLIOTECZKA

Dzięki udziałowi w programie Erasmus nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o ciekawe, oryginalne książki w języku angielskim. Poza tzw. ”readersami”, czyli uproszczonymi lekturami są książki w oryginale. Na przykład: „Anne of Green Gables”, „The Lion, the Witch and the Wardrobe”, „Horrid Henry” czy „Star Wars”. Czytanie książek to też świetny sposób do nauki języka angielskiego.

PAŹDZIERNIK – MIESIĄC BIBLIOTEK

Październik to miesiąc Bibliotek. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs „ZACZYTANI” dla uczniów klas 4-8. Konkurs miał na celu promowanie czytelnictwa i rozbudzanie wśród uczniów pasji czytelniczych.

Zadaniem uczniów było m.in. przedstawienie listy ulubionych książek, wytypowanie książki, która powinna znaleźć się w kanonie lektur i krótka recenzja ostatnio przeczytanej książki.

Spośród 15 uczestników konkursu jury wyłoniło 5 laureatów, których prace wyróżniały się sporą ilością podanych przykładów książek, ciekawymi argumentami i bogatym stylem wypowiedzi pisemnej.

Laureatami konkursu zostali: Vanessa Poeckh z kl.5 b, Dorota Ślizowska z kl. 5 b, Maria Riess z kl.6 b,  Małgorzata Gruszkowska z kl.6 c i Marcel Kloc z kl. 6 c

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wspaniałej pasji jaką są książki i rozwijanie zainteresowań czytelniczych.

 

 

 

Narodowe Czytanie 2020

W sobotę 5 września odbyła się akcja wspólnego czytania, a wybraną książką była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Kto jeszcze nie czytał warto sięgnąć po to dzieło polskiej literatury. W naszej szkole to lektura w klasie 8.

ROK SZKOLNY 2019/2020

 Zachęcam do czytania online. Poniżej propozycje stron gdzie można znaleźć darmowe książki, szczególnie lektury. 

Biblioteka Wolne Lektury  https://wolnelektury.pl/

Lektury  https://lektury.gov.pl/

Podręczniki   https://epodreczniki.pl/

Chmura Czytania  http://www.chmuraczytania.pl/

Gorąco polecam również profil Krakowa Miasta Literatury UNESCO – https://www.facebook.com/KrakowMiastoLiteraturyUNESCO/  który proponuje dzieciom m.in. „Czytanie na śniadanie”.  

#biblioteka – 8 maja – DZIEŃ BIBLIOTEK I BIBLIOTEKARZA – świętujemy i czytamy.

Trwa Tydzień Bibliotek, w związku z tym  zachęcam do skorzystania ze zbiorów największej w Polsce biblioteki cyfrowej POLONA. Można tu znaleźć m.in. rękopisy, najstarsze polskie książki drukowane, stare elementarze, książki dla dzieci czy dawne poradniki. Zasoby są dostępne na stronie https://polona.pl/.

Nasza wirtualna biblioteczka stworzona razem z uczniami Koła Biblioteki

„Książka za książkę” – akcja wymiany książek została przeprowadzona 9 stycznia z inicjatywy Filipa z kl. 7 b i przy zaangażowaniu uczniów koła biblioteki. Uczniowie mogli wymienić się swoimi, często nawet nowymi książkami. Akcja spodobała się uczniom i być może zorganizujemy ją jeszcze raz przed wakacjami.

Nikola z klasy 4 C zdobyła tytuł Mistrza Czytania

Nasi uczniowie co roku biorą udział w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.  W tym roku uczennica klasy 4 C Nikola Borczyńska zachwyciła komisję konkursową zdobywając tytuł Mistrza Czytania.

Gratulujemy Nikoli !!!

 

„PODRÓŻE PO LITERATURZE”

  to zajęcia w roku szkolnym 2019/2020 prowadzone w ramach programu „Klub Podróżnika” w szkolnym projekcie pt. „Otwieramy się na świat ” (program Erasmus). Zajęcia obejmują uczniów z klas 4-8 należących do Koła Biblioteki.

 

 

 

 

 

5. Czy pisarzom potrzebne są podróże?

Uczennice klasy 5 C: Małgosia, Jagoda, Amelka i Ania przeprowadziły wywiad z Panem Mateuszem – pisarzem i nauczycielem języka polskiego. Temat dotyczył podróży, a treść wywiadu pokazuje zdjęcie.

4. Dzień Pluszowego Misia – uczniowie ze starszych klas czytają młodszym uczniom

 Z tej okazji uczniowie z klasy 5 i 6 czytali książkę A.A.Milne „Kubuś Puchatek” uczniom w klasach drugich. Janek, Natalia i Marta pięknie przeczytali fragment tekstu z podziałem na role. Na koniec na pamiątkę każdy uczeń w klasie drugiej otrzymał krótki fragment z książki i rysunek Kubusia Puchatka z Prosiaczkiem do wklejenia do zeszytu.

 

3. TARGI KSIĄŻKI – „Przegląd współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży”

Jak co roku 24 października wybraliśmy się na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Zwiedzając i oglądając, wykonywaliśmy zadania, na przykład szukaliśmy nowości książkowych dla dzieci i młodzieży. Każdy mógł wybrać coś dla siebie, kupić najnowszą książkę i chwilkę zagrać w ciekawą grę.

K.Cz.

Jesteśmy blisko Nagrody Nobla:)

2. Warsztaty – ”Podróż z Adamem Bahdajem”

Warsztaty odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Wzięło w nich udział 11 uczniów z klas 5 C i 6 C. Warsztaty dotyczyły przede wszystkim książki Adama Bahdaja „Podróż za jeden uśmiech”.  Była to gra literacka, w czasie której uczniowie wykonywali szereg ciekawych i często zabawnych zadań: poznali biografię pisarza, ułożyli hasło kreatywnego autostopowicza, odnaleźli na mapie Polski miasta, które zwiedzili bohaterowie powieści, wyruszyli na wielkie grzybobranie. Korzystali przy tym ze słowników, Internetu oraz mogli zaglądać w różne zakamarki biblioteki. Na koniec zostawiliśmy 3 wiadomości w butelce dla przyszłych uczestników. Zwycięska grupa otrzymała w nagrodę książki.

 

1. POLSCY NOBLIŚCI

Cieszymy się wielce, że nasza polska pisarka – Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i gratulujemy.
W bibliotece można zobaczyć przykładowe dzieła wszystkich polskich literackich noblistów.

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

Pasowanie na czytelnika

Na początku lutego uczniowie klas pierwszych zostali czytelnikami szkolnej biblioteki. Uroczyste pasowanie na czytelnika odbyło się przy udziale Króla wszystkich Książek, Pippi Pończoszanki i Kota w butach. „Pierwszaki” wysłuchały „Próśb Książki”, odpowiadali na pytania – zagadki i na końcu złożyli przyrzeczenie.

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

W ostatnich dniach stycznia, jak co roku odbył się w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania. Jury wyłoniło 4 finalistów z poszczególnych grup wiekowych, którzy będą reprezentować naszą szkołę w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania. Są to: Piotr Barcentewicz, Nikola Borczyńska, Piotr Guratowski i Karolina Dura.

Wyróżnienie w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania zdobył Piotr Guratowski.

Gratulujemy!

Podziękowanie

Tuż przed Świętami czekała na nas miła niespodzianka – prezent, w postaci książek. Uczniowie SP 26 składają ogromne podziękowania WYDAWNICTWU OTWARTEMU za przekazanie bibliotece szkolnej wielu nowych książek dla dzieci , m.in. o misiu Paddingtonie, Mikołajku, Bolku i Lolku, oraz książek dla młodzieży. Każdy znajdzie wśród tych pozycji coś dla siebie.

Jeszcze raz dziękujemy!          czytelnicy

NPRCZ

W listopadzie nasza szkoła, a konkretnie biblioteka otrzymała masę książek w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA. Można wypożyczać i czytać – w święta, ferie i długie zimowe wieczory. Każdy znajdzie coś dla siebie.         Zapraszamy!

SPOTKANIE Z RAFAŁEM KOSIKIEM

W ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci uczniowie z koła Biblioteki uczestniczyli w spotkaniu z Rafałem Kosikiem. Jest to autor znanych powieści science- fiction dla dorosłych i młodzieży. Najbardziej znany jest z serii książek „Felix, Net i Nika”, a także dla nieco młodszych  „Amelia i Kuba”. Spotkanie było między innymi o najnowszej książce „Felix, Net i Nika oraz koniec świata jaki znamy”. Autor  zdradził kilka wątków i poruszył temat survivalu, który też wiąże się z fabułą. Po spotkaniu do pana Kosika ustawiła się długa kolejka po autografy i zdjęcia.

Przed spotkaniem mogliśmy podziwiać oryginalne, duże obrazy służące jako ilustracje do książki „Poczet Królowych Polskich” A.Kaszuby-Dębskiej.

Nina

     

SPOSÓB NA HISTORIĘ

„Sposób na historię – tworzymy lapbooki”  to konkurs literacki dla klas 2 – 8. Zadaniem uczniów było przeczytanie wybranej książki z historii Polski i na jej podstawie wykonanie lapbooka.
W konkursie wzięło udział ok. 40 uczniów, którzy wykonali piękne i ciekawe lapbooki, wśród nich znalazły się prawdziwe perełki nagrodzone dyplomami uznania.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

         

.


      

Regulamin-Biblioteki-Szkolnej

Skip to content