Z biblioteki mogą korzystać uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły. Można tu wypożyczyć książki, odnaleźć potrzebne informacje, poczytać, odrobić lekcje.
Tutaj mają miejsce wystawy i imprezy czytelnicze, spotkania autorskie, a także konkursy. Jednym z nich jest Szkolny Konkurs Pięknego Czytania, organizowany w naszej szkole co roku.
W sprawnym działaniu biblioteki pomagają uczniowie z Koła biblioteki.
facebook.com/Biblioteka-SP-26-w-Krakowie
Od grudnia 2023 biblioteka dołącza do strony szkoły:
www.facebook.com/people/Szko%C5%82a-Podstawowa-nr-26-im-Andrzeja-Struga-w-Krakowie/
Katalog online Biblioteki: https://m001041.molnet.mol.pl/
Instrukcja-korzystania-z-katalogu-MOL-NET
Biblioteka jest czynna w godzinach:
poniedziałek | 7:15 – 13:30 |
wtorek | dzień wewnętrzny |
środa | 7:15 – 15:45 |
czwartek | 11:15 – 15:15 |
piątek | 7:15 – 12:15 |
Nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji Ogólnopolskie Wybory Książek. W jej ramach kilkaset tysięcy uczniów z całej Polski wybierze swoje ulubione książki. Akcja ma na celu poznanie prawdziwych gustów czytelniczych dzieci i młodzieży oraz promocję czytelnictwa. I edycja akcji odbyła się w 2015 r. i wzięło w niej udział ponad 450 tys. uczniów.
8 maja to Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji o godz. 12:00 czytelnia zamieniła się w „POKÓJ ZAGADEK”, w którym najbardziej aktywni łącznicy z biblioteką zmagali się z trudnymi zadaniami. Była to dla nich zabawa i równocześnie nagroda za cały rok systematycznej pracy.
Czytanie ma moc w klasie 1 D – to odkrywanie niezwykłego świata książek i rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
Uczniowie klas: 1 D i 1 C zaczęli już samodzielnie wypożyczać książki. Do biblioteki, z okazji swoich urodzin zaprosił ich Kubuś Puchatek. W wyborze ciekawej lektury pomagała Królowa Wszystkich Książek, w obecności której uczniowie złożyli też ślubowanie, że będą wzorowymi czytelnikami.
Dziś do grona czytelników dołączyła jeszcze klasa 1 B, natomiast uczniowie klasy 1 A dołączą już wkrótce.
– to gra czytelnicza przygotowana 5 grudnia przez uczniów koła biblioteki. Należało czytać ze zrozumieniem, bo na plakatach wyraźnie było napisane „Znajdź Mikołaja astronoma”, czyli chodziło o Mikołaja Kopernika. Święty Mikołaj też się tam trochę zawieruszył, a to dziś, 6 grudnia jest jego święto.
Akcja została przeprowadzona w ramach Tygodnia Kultury, z okazji Roku Mikołaja Kopernika.
to warsztaty czytelnicze z elementami w języku angielskim. Wolontariuszki z firmy UBS poprowadziły warsztaty w klasach: 2a, 4b i 6b. Uczniowie słuchali fragmentów książek, rozwiązywali zagadki i wykonywali ciekawe zadania czytelnicze, a na koniec na wszystkich czekały niespodzianki.
Bardzo dziękujemy wolontariuszom z UBS za ogromne zaangażowanie i wspieranie uczniów w doskonaleniu języka angielskiego i odkrywaniu świata książek.
Fundacja HEARTY FOUNDATION przekazała dla naszych uczniów do biblioteki 68 książek. Wśród nich są nowości, lektury, przepiękne wydania klasyki literatury, a nawet kilka książek w języku angielskim.
Serdecznie dziękujemy fundacji i czekamy na warsztaty.
25 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to mnóstwo książek, a zwłaszcza nowości, ale nie tylko. Oto kilka ciekawostek zebranych przez uczennice z klasy 8 C:
17 listopada w szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania, wyjątkowo w tym roku tylko dla klas 1-3.
I miejsce zajęła Kornelia z kl. 1c, II miejsce ex aequo Patrycja z kl.a i Miłosz z kl. 3c, a III miejsce- Hania z kl. 3a
Kornelka z kl. 1C dzielnie i z uśmiechem reprezentowała naszą szkołę w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej przeczytała fragment książki G. Kasdepke „Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu”.
Jednym z wielu wydarzeń był wykład „Stanisław Lem i Papcio Chmiel w kosmosie”, który prowadził ze swojego domu w Kalifornii Artur Chmielewski. Jego ojciec, czyli Papcio Chmiel, jak również Stanisław Lem inspirowali tego przyszłego inżyniera NASA.
My też mogliśmy uczestniczyć w tym niezwykle interesującym wydarzeniu, słuchając ciekawostek o pracy w NASA, czy przyszłych planach podboju kosmosu.
Dużo szczęścia miał Mikołaj z kl.6, który spośród naprawdę wielu chętnych osób na sali, mógł osobiście zadać pytanie Panu Chmielewskiemu. A pytanie brzmiało:
„Co Pan uważa za sensowniejsze: kolejny wyścig kosmiczny na Marsa, czy kolonizację Księżyca, na który wysłaliśmy już człowieka?”.
Spotkanie z Panem Cichoniem odbyło się on-line dla uczniów klas 1-3.
Pan Cichoń jest autorem cyklu książek o kocie Cukierku, czyli lektury szkolnej „Cukierku, ty łobuzie!”. Autor opowiadał o książkach, pasji pisarskiej , a na koniec odpowiedział na pytania przygotowane przez naszych uczniów.
Ogromne podziękowania dla Wydawnictwa Żwakowskiego za to wspaniałe spotkanie i książki podarowane bibliotece szkolnej.
Z okazji Światowego Dnia Książki odbył się w naszej szkole konkurs „Bajki robotów” – projekt okładki.
Nowy międzynarodowy projekt na platformie eTwinning, prowadzony ze szkołą z Olsztyna. Co wiesz o miejscu, w którym mieszkasz? Jak wiele ciekawych historycznie i kulturalnie miejsc możesz znaleźć wokół siebie? Projekt pozwala uczniom na poznanie historii i dziedzictwa kulturalnego swojego regionu, również na poznanie istotnych historycznie i kulturalnie miejsc innych regionów.
To nowy projekt w naszej szkole prowadzony przez uczniów koła biblioteki wspólnie ze szkołą z Turcji. W ramach projektu eTwinning powstała prezentacja w PowerPoint „Miejsce, w którym mieszkam” , a także dwa kalendarze.
Dzięki udziałowi w programie Erasmus nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o ciekawe, oryginalne książki w języku angielskim. Poza tzw. ”readersami”, czyli uproszczonymi lekturami są książki w oryginale. Na przykład: „Anne of Green Gables”, „The Lion, the Witch and the Wardrobe”, „Horrid Henry” czy „Star Wars”. Czytanie książek to też świetny sposób do nauki języka angielskiego.
Październik to miesiąc Bibliotek. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs „ZACZYTANI” dla uczniów klas 4-8. Konkurs miał na celu promowanie czytelnictwa i rozbudzanie wśród uczniów pasji czytelniczych.
Zadaniem uczniów było m.in. przedstawienie listy ulubionych książek, wytypowanie książki, która powinna znaleźć się w kanonie lektur i krótka recenzja ostatnio przeczytanej książki.
Spośród 15 uczestników konkursu jury wyłoniło 5 laureatów, których prace wyróżniały się sporą ilością podanych przykładów książek, ciekawymi argumentami i bogatym stylem wypowiedzi pisemnej.
Laureatami konkursu zostali: Vanessa Poeckh z kl.5 b, Dorota Ślizowska z kl. 5 b, Maria Riess z kl.6 b, Małgorzata Gruszkowska z kl.6 c i Marcel Kloc z kl. 6 c
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wspaniałej pasji jaką są książki i rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
W sobotę 5 września odbyła się akcja wspólnego czytania, a wybraną książką była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Kto jeszcze nie czytał warto sięgnąć po to dzieło polskiej literatury. W naszej szkole to lektura w klasie 8.
Zachęcam do czytania online. Poniżej propozycje stron gdzie można znaleźć darmowe książki, szczególnie lektury.
Biblioteka Wolne Lektury https://wolnelektury.pl/
Lektury https://lektury.gov.pl/
Podręczniki https://epodreczniki.pl/
Chmura Czytania http://www.chmuraczytania.pl/
Gorąco polecam również profil Krakowa Miasta Literatury UNESCO – https://www.facebook.com/KrakowMiastoLiteraturyUNESCO/ który proponuje dzieciom m.in. „Czytanie na śniadanie”.
Trwa Tydzień Bibliotek, w związku z tym zachęcam do skorzystania ze zbiorów największej w Polsce biblioteki cyfrowej POLONA. Można tu znaleźć m.in. rękopisy, najstarsze polskie książki drukowane, stare elementarze, książki dla dzieci czy dawne poradniki. Zasoby są dostępne na stronie https://polona.pl/.
„Książka za książkę” – akcja wymiany książek została przeprowadzona 9 stycznia z inicjatywy Filipa z kl. 7 b i przy zaangażowaniu uczniów koła biblioteki. Uczniowie mogli wymienić się swoimi, często nawet nowymi książkami. Akcja spodobała się uczniom i być może zorganizujemy ją jeszcze raz przed wakacjami.
Nasi uczniowie co roku biorą udział w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. W tym roku uczennica klasy 4 C Nikola Borczyńska zachwyciła komisję konkursową zdobywając tytuł Mistrza Czytania.
Gratulujemy Nikoli !!!
to zajęcia w roku szkolnym 2019/2020 prowadzone w ramach programu „Klub Podróżnika” w szkolnym projekcie pt. „Otwieramy się na świat ” (program Erasmus). Zajęcia obejmują uczniów z klas 4-8 należących do Koła Biblioteki.
Uczennice klasy 5 C: Małgosia, Jagoda, Amelka i Ania przeprowadziły wywiad z Panem Mateuszem – pisarzem i nauczycielem języka polskiego. Temat dotyczył podróży, a treść wywiadu pokazuje zdjęcie.
Z tej okazji uczniowie z klasy 5 i 6 czytali książkę A.A.Milne „Kubuś Puchatek” uczniom w klasach drugich. Janek, Natalia i Marta pięknie przeczytali fragment tekstu z podziałem na role. Na koniec na pamiątkę każdy uczeń w klasie drugiej otrzymał krótki fragment z książki i rysunek Kubusia Puchatka z Prosiaczkiem do wklejenia do zeszytu.
Jak co roku 24 października wybraliśmy się na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Zwiedzając i oglądając, wykonywaliśmy zadania, na przykład szukaliśmy nowości książkowych dla dzieci i młodzieży. Każdy mógł wybrać coś dla siebie, kupić najnowszą książkę i chwilkę zagrać w ciekawą grę.
K.Cz.
Warsztaty odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Wzięło w nich udział 11 uczniów z klas 5 C i 6 C. Warsztaty dotyczyły przede wszystkim książki Adama Bahdaja „Podróż za jeden uśmiech”. Była to gra literacka, w czasie której uczniowie wykonywali szereg ciekawych i często zabawnych zadań: poznali biografię pisarza, ułożyli hasło kreatywnego autostopowicza, odnaleźli na mapie Polski miasta, które zwiedzili bohaterowie powieści, wyruszyli na wielkie grzybobranie. Korzystali przy tym ze słowników, Internetu oraz mogli zaglądać w różne zakamarki biblioteki. Na koniec zostawiliśmy 3 wiadomości w butelce dla przyszłych uczestników. Zwycięska grupa otrzymała w nagrodę książki.
Cieszymy się wielce, że nasza polska pisarka – Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i gratulujemy.
W bibliotece można zobaczyć przykładowe dzieła wszystkich polskich literackich noblistów.
Tuż przed Świętami czekała na nas miła niespodzianka – prezent, w postaci książek. Uczniowie SP 26 składają ogromne podziękowania WYDAWNICTWU OTWARTEMU za przekazanie bibliotece szkolnej wielu nowych książek dla dzieci , m.in. o misiu Paddingtonie, Mikołajku, Bolku i Lolku, oraz książek dla młodzieży. Każdy znajdzie wśród tych pozycji coś dla siebie.
Jeszcze raz dziękujemy! czytelnicy
W listopadzie nasza szkoła, a konkretnie biblioteka otrzymała masę książek w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA. Można wypożyczać i czytać – w święta, ferie i długie zimowe wieczory. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy!
W ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci uczniowie z koła Biblioteki uczestniczyli w spotkaniu z Rafałem Kosikiem. Jest to autor znanych powieści science- fiction dla dorosłych i młodzieży. Najbardziej znany jest z serii książek „Felix, Net i Nika”, a także dla nieco młodszych „Amelia i Kuba”. Spotkanie było między innymi o najnowszej książce „Felix, Net i Nika oraz koniec świata jaki znamy”. Autor zdradził kilka wątków i poruszył temat survivalu, który też wiąże się z fabułą. Po spotkaniu do pana Kosika ustawiła się długa kolejka po autografy i zdjęcia.
Przed spotkaniem mogliśmy podziwiać oryginalne, duże obrazy służące jako ilustracje do książki „Poczet Królowych Polskich” A.Kaszuby-Dębskiej.
Nina
„Sposób na historię – tworzymy lapbooki” to konkurs literacki dla klas 2 – 8. Zadaniem uczniów było przeczytanie wybranej książki z historii Polski i na jej podstawie wykonanie lapbooka.
W konkursie wzięło udział ok. 40 uczniów, którzy wykonali piękne i ciekawe lapbooki, wśród nich znalazły się prawdziwe perełki nagrodzone dyplomami uznania.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom!
.